ajonesto ja keskuslukitus

sunnuntaiautoilija

Nuorempi jäsen
Viestejä
4
Mikähän voisi olla vikana kun -96 megane alkoi ensin vähän nykiä,parin kerran jälkeen lakkasi kuskin puolen ikkuna ja peilin kääntö toimimasta. Ja sitten tilttasi keskuslukitus ja ajonesto. Avain on tutkittu toimivaksi. Ohituskoodilla saa käyntiin mutta aika ajoin häiriövalo vilkkuu ja palaa,samalla myös auto nykii. Johtoja on tongittu eikä ainakaan näkyvillä olevat katkenneilta näytä.
 

Luukkonen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
627
Vs: ajonesto ja keskuslukitus

No jos kaikki viat on kuskin ovessa niin mikähän on?


- Lasi ei toimi = ei tule sähköä.

- Peili ei toimi = ei tule sähköä.

- Lukko ei toimi = ei tule sähköä.

- Ajonesto ei toimi kun luulee oven olevan kiinni kun ei se lukko toimi.

Syttyykö sisävalot kun avaa kuskin oven?

Pari vaihtoehtoa, joko johtosarja on jostain rikki (esimerkiksi sen kumihaitarin sisältä) tai jokin liitin on irti oven sisältä jota kyllä epäilen hyvin vahvasti.
 

a.e

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 427
Vs: ajonesto ja keskuslukitus

Olisiko se katossa oleva vastaanotin syyllinen tuohon
keskuslukituksen ja ajoneston toimimattomuuteen.
:-\
 

sunnuntaiautoilija

Nuorempi jäsen
Viestejä
4
Vs: ajonesto ja keskuslukitus

Kiitos osanottajille. Kuskin puolen lasi alkoi toimia yhtäkkiä. Nykimis vaiva korjaantui maadotusjohdon vaihdolla. Edelleenkään ei toimi avaimesta ajonesto eikä keskuslukitus. Mahtaisko ajoneston rele voida vaikuttaa? Tietääkö kukaan mistä sen löytää?
 
Ylös Bottom