Ok, täytyy kokeilla tuo.Muistaakseni se tekee sitä silloin kun koodia ei ole syötetty. Tästä löytyy varmaan oma keskustelunsa ja ohjeet miten saat siihen koodin sisään.
Onko antennivahvistin siellä katolla antennin ”jalassa”?Antennivahvistin tulisi mieleen ensimmäisenä, sen jälkeen kaikki sen liitokset. Kyse on siis radiosta itsestään? Sekään ei välttämättä ole ikuinen, lähipiirin Clio2 -05:ssa radio a) vaatii "aukaisua", että ääntä alkaa tuleemaan kaikista kaiuttimista ja b) jostain syystä kaikki muut kanavat toimivat normaalisti, mutta YLE Suomen kohdalla menee 2-3s, sitten hakee vaikka 10s asemaa uudelleen, ja sitten ollaan taas kuulolla ja taajuus ei ole vaihtunut minnekään? Vain ja ainoastaan YLE, outoa.
Toisin ilmaistuna, radion ikääntyessä sen erityiset ominaisuudet saattavat muuttua herkemmin vioiksi. Toisaalta, esim. radion käyttönapit ovat edelleen ehjämuovisia kun taas Lagunani vm. 2011 käyttönapeista on muovi lähtenyt kuoriutumaan kovaa tahtia.
Ja vaati sitten lopuksi sen koodin.Vastaan itselleni. Tekoäly antoi tuollaisen ohjeen ja sillä ongelma poistui.