Renault 5D MEGANE BREAK 1.6 16V ei pyöri tyhjäkäyntiä kylmänä

P

Poistunut käyttäjä 15754

Vieras
Elikkäs kyseinen megane ei pyöri tyhjäkäyntiä kylmänä, starttaa hienosti ja bensapumppu pyörii mutta ei jää pyörimään. Koneen kun saa lämpimäksi niin pyörii normaalisti.

Ei anna mitään vikakoodia.

Nokka-akselin asentotunnistin, map anturi, jäähdytinnesteen lämpötila anturi, sekä vvt-pyörän solenoidi vaihdettu jo ilman tulosta. Jako on tarkistettu ja kohdillaan. Kaasuläppäkotelokin putsattu ja ideat alkaa loppua, kun ei merkkikorjaamokaan saanut kuntoon.
Map anturin irroittamalla saatiin kerran pyörimään(toki aika rumilla kierroksilla) , mutta se ilo oli lyhyt kun ei toimi sama kikka enää
Mitäs seuraavaksi?
Joillain enkku foorumeilla puhuivat jostain kytkimeen liittyvästä anturista samanlaisen vian yhteydessä? (jalkotilassa polkimen alla/takana)
 

2528ej

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 106
Ilmavuoto voisi tehdä tuollaista. Homautuksena että vvt-pyörää ei ole ykkösmeganessa.
Onkohan kuitenkin 2 Megane kyseessä, tyhjäkäyntimoottorista ei ollut mainintaa, jos ykkösestä olisi kyse, sen tyhjäkäyntimoottorin kimppuun kai merkkiliike olisi hyökännyt.
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Ykkös- ja kakkos-Meksua on tosiaan molempia vuosimallia - 03 Suomessakin. Esiteltiikö kakkonen jo vuonna 2002, jos en ihan väärin muista.
 
P

Poistunut käyttäjä 15754

Vieras
Juu copy paste virhe näin puhelimella näpytellessä, Renault 5D MEGANE BREAK 1.6 16v siis kyseessä, ettei nyt siihen takerruta
 

maanma

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 072
Tyhjäkäyntiventtiili on solenoidi läppäkotelon vieressä, joka säätää tuloilmaa. Minulla siihen menee nelinapainen liitin. Solenoidi voi jumittua vanhuuttaan tai likaisesta ilmasta. Sitä voi yrittää putsailla carb. Cleanerilla.Venttiilin solenoidi surisee sekunnin kun virrat laittaa päälle.

Mitenkäs käyttäytyy kun irrottaa aktiivihiiilikanisterista läppäkotelon suuntaan menevän letkun? Pitäisi käynnistyä ja käydä melko korkeilla kierroksilla kun moottori saa liikaa ilmaa. Jos toimii niin ja sammuu kun liität käydessä niin ilmansaantivaikeutta on.

Oletan, että tuloilmansuodatin on uusittu ja ecun resetointi kokeiltu.
 
Ylös Bottom