Renault Mégane III 1.6 16V ilmatoinnin ajoittainen toimimattomuus

Emppu1

Nuorempi jäsen
Viestejä
12
Löytyisikö ilmastointitietäjää antamaan osviittaa Renault Mégane III 1.6 16V BZ0H, moottori K4M 848, vm 2011, ajettu 160tkm, ilmastoinnin toimimattomuuden selvittelyyn? Ilmastointijärjestelmä on täytetty, eikä vuotoja ole. Oireena on se, että näillä hetkisen olleilla läpimillä keleillä ilmastointi ei lähde päälle heti, vaan jonkin ajan kuluttua ajettua alkaa tulla kylmää, ja sitä myös tulee kunnolla. Miten voisi selvittää magneettikytkimen toiminnan Rellussa? Olisiko magneettikytkimelle tiedossa varaosanumeroa? Toinen mikä tulee mieleen on painekytkimen toiminnan selvitys tai varmaan vaihto olisi järkevämpi tehdä suoraan. Mistä autosta löytyisi tuo painekytkin? Olisiko sille tiedossa varaosanumeroa? Pääseekö ilmastoinnin livearvoihin ja vikakoodeihin muulla vikakoodinlukijalla kuin Clipillä käsiksi? Kiitos.
 

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Oireena on se, että näillä hetkisen olleilla läpimillä keleillä ilmastointi ei lähde päälle heti, vaan jonkin ajan kuluttua ajettua alkaa tulla kylmää, ja sitä myös tulee kunnolla.
Elikkä flekti ei toimi ja vasta ajoviima jäähdyttää lauhduttimen?
 

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Selvitä se nyt ekaksi.
Koska ilmastointi ei tee kylmää vaan se siirtää lämpöä pois, jos lämpö ei haihdu lauhduttimesta ulkoilmaan niin silloin ei kylmää tule.
 

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Ilmastoinnin lauhdutin on kenno syylärin (jäähdyttäjän) etupuolella auton keulassa.

Flekti on puhallin kennon etupuolella, tai voi olla myös syylärin takana.
 

Emppu1

Nuorempi jäsen
Viestejä
12
Nyt on selvinnyt ilmastoinnin toimimattomuudesta sen verran, että kun ulkolämpömittarin lukema nousee yli nollan, lähtee automaatti-ilmastointi päälle. Ulkolämpötilamittarin lukemat on siis ihan väärin, ja tällä hetkellä olisi ajatus että ulkolämpötila-anturi ohjaisi myös ilmastoinnin käynnistymistä. Ulkolämpötilamittari näyttää +28 celsiuksen lämpötilalla +2 astetta, ja ilmastointi lähtee käyntiin. Kun ulkona on +23 astetta, näyttää auton mittari miinusasteita, eikä ilmastointi lähde käyntiin. Kysymys: missä voisi olla Rellun ulkolämpötila-anturi?
 

Emppu1

Nuorempi jäsen
Viestejä
12
Ulkolämpötila-anturi on kuskin puolen peilissä. Lasi pois kampeamalla, lasin pyöreä pohja, kolmella torksilla, pois ja sitten lasin kehys kampeamalla irti peilin kuperasta osasta. Lämpötila-anturi on rungon pohjalla. Uusi tilattiin Fruugosta, 15e posteineen. Johot poikki ja uuden liittäminen abikoilla. Uusi anturi toimii paremmin kuin vanha. +20C:n lämpötilassa ulkona uudella anturilla tulos on 23-24 astetta. Parempi näin kuin että hellekelillä vanha anturi antoi pakkaslukemia, eikä ilmastointi lähtenyt käyntiin. Ilmastoinnin kompura saa siis käynnistysluvan tuolta ulkolämpötila-anturilta. Ilmastointi itsessään toimii autossa edelleen hyvällä tavalla, kylmää tulee kuin pakastimesta. Anturi: Outdoor Air Ambient Temperature Sensor 277228552R ja/tai 277227085R
 
Ylös Bottom