Renault Laguna -96 ja mystiset käynnistysongelmat

Harald

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Tervehdys oi jalot lajitoverit,

yritin tuossa kahlailla olisiko jollain muulla sama ongelma kuin minulla eli käynnistysongelmat lämpimänä. Kun kone on ajettu hyvään lämpöön ei starttaaminen onnistu heti sammutuksen jälkeen. Naksaus kuuluupi vain. Mutta kun antaa jäähtyä aikansa niin lähtee normaalisti. Missä vika?
 

Reniks9

Rahat ei riitä kuin ranskalaisiin...
Viestejä
622
Vs: Renault Laguna -96 ja mystiset käynnistysongelmat

Solenoidin iso pääsähkökontakti ei kytke tai se ei saa sähköä.
- päävirtajohto löysällä solenoidin tai akkukengän päästä
- solenoidin sydän tahmaa solenoidin sisäputkessa (kulumisvika tai startin lämpösuojusasbestipahvi puuttuu)
- pääkontaktit kuluneet, startin purkamalla, solenoidin sydäntä pääsee säätämään
- startin bendix-laite tahmaa eikä päästä solenoidin sydäntä kyllin syvälle painamaan pääkontaktia yhteen

Samanlaisen vian korjasin useamman kerran kiristämällä solenoidin päähän tulevan paksun akkujohdon kiinnitysmutteria. Lopuksi solenoidi piti vaihtaa.
Kokeile lisäksi naaras-abikopäisellä n. 1m pituisella johdolla, saatko startin pyörittämään normaalisti. Johto kytketään solenoidin herätejohdon paikalle ja raapaistaan akun + napaa toisella päällä; turvallisuuden vuoksi tarkista ensin, onko

VAIHDE VAPAALLA JA VIRRAT MUUTEN POIS
 

Harald

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Vs: Renault Laguna -96 ja mystiset käynnistysongelmat

Niin se aika on vierähtänyt ja taas taistellaan...
Olisiko jollaki antaa vinkkiä seuraavaan:
kylmänä sahauttaa mutta ei lähde käyntiin, seuraavana päivänä kaikki voi olla toisin.
Toisinaan ei lähde heti pyörittämään heti vaan muutaman avainkääntelyrallin tuloksena.
Käynti on sitten kyllä hyvä mikäli pärähtää...
Tulppaa, johtoja, starttia ja lämpöantureita vaihdettu, mutta mitäs kokeillaan seuraavaksi?
1) voiko olla puolanjakajassa ja jos näin niin miten toteaisin
2) voiko olla asentoanturissa? Tämän vastusarvoja mitoin joidenkin ohjearvojen perusteella ja olivat kunnossa
3) kaikki muut mahdolliset tutkimuskohteet

Himppasen rasittavaa kun ei aamulla tiedä liikutaanko autolla tänään laisinkaan ;D
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Vs: Renault Laguna -96 ja mystiset käynnistysongelmat

2) voiko olla asentoanturissa? Tämän vastusarvoja mitoin joidenkin ohjearvojen perusteella ja olivat kunnossa

Sanoisin että ääni tälle osalle/tämän vialle. Kontaktien ja anturin kärjenpuhtaus kannattaa tarkistaa/puhdistaa. Jos ei riitä, anturi vaihtoon.
 
Ylös Bottom