PH1 Laguna Break hävitti vilkut. Hätärit toimii...

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Moro!

Vika alkoi näin:

Ajoin kotoaostariin (vilkut toimi). Lähdin ostarista 1h reissun jälkeen pois vilkut ei toimineet enää.

Anyway, hain motonetistä releen kun sulake oli ok. Vanha rele oli mallia helistin, vaikkei pällisin puolin vikaa näy. Mutta katso!! Releissä, varaosa/tarvike vs alkuperäinen oli C- merkki eri kohdassa ??? ja kun pistin varaosapalikan paikalleen, ei se auttanut vilkkujen toimintaan mitenkään. Ehkäpä tarvikeosa ei ole yhteen sopiva ja haen uuden tuosta biliasta..

Mutta juma jos ei sillä selviä. Vilkkuviiksen mekaaninen toiminta on ok, mutten ole mitenkään sitä mittaillut jotta tuleeko/meneekö sähköt siitä kuten pitäisi toi on mulle liian monimutkaista :) tai no mekaaninen mittaus ei mutta tulosten tulkinta :D

Ei muilla ole vastaavaa tullut vastaan? Voisko joku kertoa (en enää muista) että palaako teillä kojelaudassa vilkkujen valot kun kääntää virrat päälle, mulla ei ainakaan nyt pala.. Mutta jos pistää hätärit päälle niin sitten palaa. Ulkona vilkut vilahtaa kun pistää keskuslukituksella ovet lukkoon jne..
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Vs: PH1 Laguna Break hävitti vilkut. Hätärit toimii...

http://renaultkeskustelu.net/foorumi/index.php?topic=437.0

Tuossa ongelman ratkaissut threadi :) piti sinnekin uppia väliaikainfot..

Tässä vielä kuvakavalkaadi hommasta

1) Sulaketaulu, irroita taulun etuyläreunasta pultti (10mm) se on kevyesti kiinni..
2) Mustaakselitappi jonka varassa sulaketaulu "keinuu" ehkä 2mm mutta kuitenkin. Irroita molemmilta puolilta nämä. Ensin sisältä tappi pois, sitten työnnä tapin ulkopuolinen vaippa/holkki pois.
3) Ks edellinen. Tämä "ovenpuoleinen" tappi on helpompi irrottaa kun ottaa pois mustan "laatikon" joka on kiinni reletaulun vasemmassa reunassa. Tämän laatikon saa siirrettyä kivasti pois edestä.
4) Reletaulu ilman vilkun relettä.
5) Reletaulu vilkunreleellä.
6) ergonominen työasento..

[ylläpito on poistanut liitteen]
 
Ylös Bottom