Megane III vm 2012 , 1.5. dci - hinkutus-ääni ilmastoinnin ollessa päällä

Toppe-Super5

Jäsen
Viestejä
69
Hei viisaat,

Megane III vm 2012, 1.5 dci - ajossa kuuluu ilmastoinnin päässä ollessa eriskummallinen hinkutus-ääni. Poistuu, kun painaa nappulasta ilmastoinnin pois päältä. Voiko olla niin simppeli asia, kuin ilmastointi olisi täyttöä vailla? Vai porsiiko tuosta kompura. Ei kuitenkaan ainakaan korvaan kuulu tyhjäkäynnillä moottoritilasta, tai käyntiääni muutoin peittää sen. Autossa on Fragus-takuuta jäljellä jokusen tuhatta kilsaa, joka kattaa kompressorin.
 

jk_single

Jäsen
Viestejä
306
Mielestäni se on merkki kylmäaineen vajaudesta, sitä tuli taas todettua kun tyttären Astran ilmastointia täytettiin 15 vuoden jälkeen.

Myös minun Megane piti ja pitää edelleen sellaista viheltävää/kitisevää ääntä joka ei täyttämällä muuttunut miksikään eikä jäähdytystehokaan muuttunut (on riittävä muttei mikään pakastin). Ehkä vaan ominaisus?
 
Ylös Bottom