Megane II vilkut

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Ajattelin tuossa LED:ittää Megane II:ni takavalot, mutta heti tuli ongelmia - LED-polttimo vilkussa ja menee urakoimiseksi tuo naksuttelu :-[ Siis se vielä menisi jakeluun jos se vilkkumisnopeus vain tihentyisi. Tällöin rele vaihdettaisiin elektroniseen ja homma olisi ojennuksessa, kuten Kawassakin tein. Mutta tuo Megupas vilkuttaa ensin 3-4krt ihan normaalisti ja vasta sen jälkeen lähtee urakoimaan :o Onko tuolla siis joku elektroniikka tuota ohjaamassa, pätkä softaa systeemissä ja kun se havaitsee jotta virtaa menee vähempi kuin pitäisi (mittaa sitä ensin nuo 3-4 välähdystä), antaa se päättelee jotta nyt on muka jostain kulmasta polttimo pimeänä, joten nostetaanpa tahtia kuskille merkiksi ??? Tokihan tuon voisi tuunata vastusten kanssa pelleilemällä ja näin watteja menisi se sama LED:ien kanssa kuin perinteisin polttimoin => systeemi olisi tyytyväinen, mutta mielestäni tuo on ihan älytöntä muuttaa sähköä turhaan lämmöksi harakoille :-\
 

Knak

Jäsen
Viestejä
162
Vs: Megane II vilkut

Uch(keskuselektroniikka) ohjaa vilkkuja.
Vilkkuviiksi on vain pyyntö uch:lle kytkeä suuntavalot toimintaan..
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Megane II vilkut

Kuten Knak mainitsi.

Olet HiTec näköjään samoilla linjoilla kuin minä: täysin järjetöntä asentaa ledipolttimot ja sitten vesittää niiden hyöty järeällä tehovastuksella. Samasta syystä itselläkin akoinaan jäi leditysprojekti tekemättä Meganoon.
 

dci

Aktiivinen jäsen
Viestejä
613
Vs: Megane II vilkut

Oletan (en tiedä), että tavallisesti takavaloina ovat hehku-sellaiset, jotka korvattaisiin ledi-sellaisilla. Toki tehon suhteen homma on plus-miinus-nolla, jos siihen joutuu väsäämään 'samankokoisen' tehon syöjän.
Mutta eihän takavaloissa puhuta kovin isoista tehoista, ja toinen asia - ehkä jopa merkittävämpi - on että ledien käyttöikä on todennäköisesti paljon pitempi kuin hehkulamppujen.

Ja sitten muistelen nähneeni mainoksia, että ledi syttyy nopeammin kuin hehku jarruvaloissa - näin saavutettaisiin merkittäväkin aikaero, onhan aikaero mitattavissa, mutta että se olisi käytännössä merkittävä, menee mainosmiehen huumorin piikkiin.
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Megane II vilkut

Toki takavalopolttimot voi teknisittä ongelmitta korvata ledeillä Meganessakin. Mutta vilkkupolttimoina eivät siis toimi oikein juuri sen pienemmän vastuksen eli tehontarpeen takia.

Sehän kyllä on rehellisyyden nimissä sanottava, että korvaavilla ledi"polttimoilla" valoteho jää väistämättä pienemmäksi kuin rehellisellä 21W hehkupolttimolla, eli jarruvalot (tai vilkku) eivät näy yhtä kirkkaina. Mutta syttyvät siis huomattavasti nopeammin kuin hehkut, eli ei se mainosmiesten huumoria ole kun sen huomaa kuka tahansa omallakin silmällä. Kokonaan toinen asia on se, että useimmat meistä ovat sen verran syntymähumalassa että hitaat reaktiot vesittävät tuon vähäisen hyödyn.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Megane II vilkut

No onhan tuo totta että LED:n syttymisnopeus on huomattavasti suurempi, mutta juuri vilkun tapauksessa tuo on selkeä etu. Terävästi syttyvä ja sammuva valo kiinnittää huomiota huomattavasti enempi kuin sellainen hiiiiitaaaasti hehkuva ja hiipuva. Ynnä vielä sekin että LED:ien kanssa valolasit voivat olla täysin kirkkaat, itse polttimon hoitaessa tarpeellisen värityksen. Makuasioita toki ;) Niin ja tietty käyttöikää on LED:eillä huomattavasti enempi, mutta kun ei noihin farkun takavaloihin nyt kumminkaan niin hankala ole käsiksi päästä. Tietty edessä vilkun vaihto on aika operaatio, mutta oletan polttimon kestävän 5-6v ainakin. Itse asiassa Partnerin ei koko aikana ole yhtään vilkkupolttimoa vielä vaihdettu ja se on ollut talossa uudesta saakka, kesästä -99 lähtien 8)

Ja kun tuo Kawakin tuli tuossa mainittua, niin siinä olen suorittanut jo (lähes) täydellisen LED:ityksen (parkit, vilkut, takavalot). Ainoastaan mittaristossa on vielä perinteiset hehkut, sillä LED:ien tarjoaman valon hajauma ei ole mielestäni riittävä tasaiseen taustavalaistukseen 8)
 
Ylös Bottom