Megane II ja lambda

Faabio

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
Terve.

Vaihdoin keväällä motonetistä ostetun taaimmaisen lambda-anturin Megane kakkoseen vm -07.
Vaihdon jälkeen kulutus nousi. Sen huomaa erityisesti kiihdytyksissä. Ennen kulutuslukema oli kiihdytyksessä jotain 8 - 13 litraa/100km, mutta nyt helposti yli 14 litraa.

Onko tämä uuden toimivan lambda-anturin ominaisuus? Pitäisikö vikakoodit nollata kunnon lukijalla? Olisiko hyvä vaihtaa myös se etummainen lambda? Joku täällä varoitteli tarvike-lambdoista.

Kiitos vastauksista
 

hhelminen

Tunnettu jäsen
Viestejä
2 816
Tuohon kiihdytyksessä tapahtuvaan kulutuslukemaan ei paljon kannata kiinnittää huomiota koska todennäköisesti auto saattaa kiihtyäkkin reippaammin.
Näillä vanhoilla Boschin (alkuperäisillä) lambdoilla on 160tkm vaihtoväli ja syytä ne olisi vaihtaa kummatkin..
Ei siellä todennäköisesti mitään lambdaan liittyvää vikakoodia ole koska ei ole moottorihäiriön merkkivaloa (joka syttyy kyllä jos lambda arvoissa on häikkää).
 
Ylös Bottom