Lisävalojen merkinnät

jms

Jäsen
Viestejä
99
Ostin Hellan Comet ff 200 lisävalosarjan. Umpion kehyksessä on sekä HR että DR merkintä ja 17,5 + 37,5 referenssiluvut. Saako näihin ihan laillisesti laittaa xenon polttimon? Sisäpuolella tarrassa on vain 17,5 ja HR.
 

Liitteet

  • 1.JPG
    1.JPG
    45,4 KB · Katsottu: 4
  • 2.JPG
    2.JPG
    54,2 KB · Katsottu: 5

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Lisävalojen merkinnät

Ovat siis sarjassamme heijastimet, joihin asennetaan joko xenon- (D) tai halogen-kanta (H) sen mukaan kumpana ne myydään = vaihtamalla tuon umpion kannan xenonin D-kantaan ja asentamalla siihen D-kantaisen xenon polttimon, saat 100% lailliset xenon lisävalot :) Mutta jos mielessä kävi laittaa H-kantaan kiinalainen xenon-polttimo, niin lailista H-kantaista xenon-polttimoa ei ole olemassakaan, eikä tule :-\

Näin siis lakia kirjaimellisesti tulkittuna. Oma epäilykseni kuitenkin on että vaikka laittaisit sinne kiina-polttimon, niin katsuri tulee tyytymään lasista löytyviin merkintöihin ja jättää mutinansa mutisemati 8)
 

jms

Jäsen
Viestejä
99
Vs: Lisävalojen merkinnät

Onko siihen joku käytännön syy, että H kantainen muutospolttimo ei ole laillinen? No tuskin niihin tulee mitään viriteltyä, ei varmaan mahdu tuohon koppaan ihan plug&play.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Lisävalojen merkinnät

No yksinkertaisesti lain säätäjä on halunnut varmistaa että xenoja käytetään vain ja ainoastaan xenoille E-merkinnöin hyväksytyissä umpioissa => xenon-polttimolle oma D-kanta. Ja ihan käytännön kokemuksistakin, oletko koskaan nähnyt millaisen valo"kuvion" luo H-kantainen xenon-polttimo wanhassa, rihlatulla lasilla varustetussa umpiossa :-\ No jos H-kantainen xenon-polttimo olisi laillinen, saisi niitä siis myös laillisesti käyttää myös noissakin umpioissa ??? Siksi siis xenolla on ihan oma D-kantansa, omine alityyppeineen, esim. D1 ja D2 (vrt. esim. H4 ja H7 halogen-alityypit) 8)
 

jms

Jäsen
Viestejä
99
Vs: Lisävalojen merkinnät

Pienellä modifioinnilla ja rautalanka kiinnityksellä sai h3 xenonit mahtumaan koppaan. Toiset polttimot (AMP) 4300K joutu vielä investoimaan, 'ebaysarjan' mukana tulleet oli liian korkeat.
 

Liitteet

  • 1.JPG
    1.JPG
    46 KB · Katsottu: 8
  • 3.JPG
    3.JPG
    47,2 KB · Katsottu: 8
  • 5.JPG
    5.JPG
    47 KB · Katsottu: 8
Ylös Bottom