Clio II pissapoika hyytyi

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Noinhan tuossa sitten kävi. Jaksaa ruikkia juuri ja juuri tuulilasin alareunaan, kun vielä viime kesänä veti kunnon kaaret sinne minne pitikin.
Liekö tässä kyseessä jonkinlainen tukkeuma, vai onko pumppu vain tullut elinkaarensa päähän? Mitä hakusanalla täältä hain, ei ihan tuollaista ongelmaa kellään. Ja kyllä, tässä mun laitteessa on myös takalasin pyyhin/pesin.
Voishan sen pumpun moottorin vaihtaa kun Mötönetissä vain sen päälle kympin. Pyyhkijät kai pois ja vähän muoveja siitä alta, mutta mitä sen jälkeen. Missä se pumppu tarkalleen ottaen sijaitsee?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Muokkaus: on ollut pakkasenkestävät aineet sisällä koko talven, että se ei ainakaan ole rikkonut paikkoja että vettä.
 

a.e

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 427
Vs: Clio II pissapoika hyytyi

Tuolla kuvia:

http://www.forum-auto.com/marques/renault/sujet106443.htm
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Vs: Clio II pissapoika hyytyi

a.e sanoi:
Tuolla kuvia:

http://www.forum-auto.com/marques/renault/sujet106443.htm

Jes, kiitos havainnollisista kuvista. Sellainen ei varmaankaan onnistu että vaihtaa ajovalonpesimen pumpun ruiskimaan tuulilasille? No ei toi uusikaan pumppu ole tosiaan kuin sen vähän päälle kympin.
 

el Fuego

Jäsen
Viestejä
53
Vs: Clio II pissapoika hyytyi

Vaihdoin Clio 2 lasinpesurin pumpun. Vaikeinta oli kuskinpuoleisen pyyhkijänvarren irroitus. Sisälokasuoja kannattaa irrottaa, jolloin pääsee käsiksi lampunpesurin letkuun ja saa säiliön paremmin käsille. Lampunpesurin letku on pikaliittimellä kiinni vasemman umpion takana.
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Vs: Clio II pissapoika hyytyi

Jebulis, tänään vasta ryhdyin hommiin eli pissapojan moottoria/pumppua irrottelemaan. Ensimmäinen probleemi tosiaan ilmeni kuskinpuolen pyyhkijänvarren irrotuksessa, kun ympärillä vain muovia josta paha ponnistaa. Olisi kai pitänyt olla sellainen varren ulosvedin, mutta maksaa 13 euroa, niin päätin ensin kokeille perinteistä löysytä mutteria, vänkää jollain vartta ylöspäin ja mojauta vasaralla mutterin päähän.
Onneksi ei ollut tiukassakaan, vaan irtosi melko helposti. Virittelin muovin päälle toisen ruuvarin josta sai tukea varsinaiselle vänkärille. Jos on tiukassa, kannattaa ostaa se ulosvedin.

Seuraavaksi kumitiiviste rintapellistä pois ja peitemuovit veks. Lähtevät ihan vain vetämällä eteenpäin. Nyt paljastuu säiliö kaksine pumppuineen ja pyyhinkoneisti moottoreineen. Pyyhinkoneisto kannattaa pyöräyttää sellaiseen asentoon että on mahdollisimman kasassa, muuten ei mahdu tulemaan pois ahtaasta kolostaan, huomasin.
Koneisto on kiinni vain kahdella pultilla molemmista päistään ja koneistossa on kiinni kaksi sähköliitintä. Pitää melkein irrottaa molemmat irtipois, sen verran naftisti tilaa on. Toinen liitin oli niin kinkkisesti kiinni, että en tajunnut miten irtoaa, niin taisi korvakkeet murtua. Not a big deal.

Sitten säiliön ja pumppujen sähköjohtojen ja letkujen kimppuun. Säiliö on kiinni vain yhdellä kymppikantaisella pultilla. Pultti hyvin esillä, räikkä ja pitkä jatkovarsi riittävät. Irrota tuulilasille ja takalasille menevät letkut sekä pumppujen sähköliittimet. Oikeanpuoleinen pumppu on valonpesimien. Säiliötä kun vähän vänkää, saa näkyviin pesimille menevän paksumman letkun.
Täällä on neuvottu, että sisälokkari irti, että letkuun pääsisi käsiksi mutta sain juuri ja juuri vängättyä ruuvarilla letkun irti moottorista. Tässä vaiheessa tuli mieleen, että olisi sitten voinut tyhjentää säiliön melkein tyhjäksi ennen remppaan ryhtymistä. Nestettä tietty tulee ulos kun iso letku irti. Itellä ei kyllä ollu mitään pumppua millä tyhjentää säiliö ennakkoon. :P

No niin, seuraavaksi säiliö ulos kolostaan, usko pois lähtee se sieltä kun vähän sovittelee. Ahdasta vaan on tässäkin. Voila, nyt pääsee irrotamaan paskasta ja havunneulasten peittämää pumppua säiliön kyljestä. Kannattaa kyllä pursata ensin vesiraanan alla enimmät moskat. Pumppu lähtee nykäisemmällä säiliön kyljestä ja kannattaa ottaa mukaan varaosatiskille, näitä on kuulemma kahta kokoa. Siis säiliön kyljessä olevaan reikään sopivia.
Uusi pumppu maksoi Mötönetissä sen 12 euroa.
En viitsinyt siis irrottaa sisälokkaria vaan löin lampunpesimen pumpun ulostulon tukkoon Sikafleksillä vai mitä lie ollut vastaavaa. Eipähän noi lampunpesimet toimineet ennenkään. Jos päädyt tähän ratkaisuun, jätä pesimen pumpun johdot sitten asentamatta paikoilleen. ;)

Kasatessa ei muita ongelmia kuin pyyhkijänkoneiston laitossa. En ensin huomannut, että takana tulipellissä on tappi, jonka pitää osua koneistossa olevaan kumiholkkiin. Koneisto on siis tuettu ko. tapilla ja kiinni kahdella 10 mm pultilla. Pyöräytä koneistoa tässä vaiheessa niin näet, että kaikki ok. Älä sammuta virtaa avaimesta kesken kaiken, vaan anna pyyhkijän moottorin mennä nolla-asentoonsa. Näin pyyhkijät ovat oikeassa lepoasennossaan, kun asennat pyyhkijät takaisin.
Sitten vain loput roippeet kiinni ja kokeilemaan. Ja kyllä, vika oli kuin olikin itse pumpussa eikä missään tukoksessa, kuten mieteskelin toista vaihtoehtoa.
Pumppu oli varmaan kulunut väljäksi, oli meinaan aikasen paskasta nestettä pohjalla. Harvoinhan näitä tulee putsattua, uutta nestettä vaan entisen joukkoon. Huuhtele siis säiliö hyvin ennen asennusta.

P.S. Ai niin, muista ottaa moskat pois säiliön alla olevasta vedenpoistoaukosta. Kaada kunnolla vettä sinne, että näet jotta varmasti valuu auton alle. Itse käytin kuumaa vettä putsaukseen.

No niin, hyvät päivänjatkot ja otanpa tässä parit kaljat onnistuneen korjauksen uuvuttamana. Kippis ja kulaus! ;D ;D
 
Ylös Bottom