genugee Nuorempi jäsen Viestejä 22 eilen klo 18:09 #1 Mo, Voiko 2020 mallisen akun vaihtaa huoletta, vai onko väyläohjattu?
genugee Nuorempi jäsen Viestejä 22 tänään klo 07:17 #4 Akussa on oma ohjainyksikkö (Battery Management System, BMS), joka kommunikoi auton muiden järjestelmien kanssa väylän kautta. Vaihdon jälkeen väyläjärjestelmä päivittää ajotietokoneelle akun varaustason, kapasiteetin ja toimintakunnon Väyläohjaus tunnistaa vaihdetun akun tyypin ja kunnon. Varmistaa, että uusi akku on yhteensopiva auton hallintajärjestelmän kanssa (sama ohjelmistoversio, kapasiteetti jne.). Tarvittaessa suoritetaan automatisoitu ohjelmistopäivitys
Akussa on oma ohjainyksikkö (Battery Management System, BMS), joka kommunikoi auton muiden järjestelmien kanssa väylän kautta. Vaihdon jälkeen väyläjärjestelmä päivittää ajotietokoneelle akun varaustason, kapasiteetin ja toimintakunnon Väyläohjaus tunnistaa vaihdetun akun tyypin ja kunnon. Varmistaa, että uusi akku on yhteensopiva auton hallintajärjestelmän kanssa (sama ohjelmistoversio, kapasiteetti jne.). Tarvittaessa suoritetaan automatisoitu ohjelmistopäivitys
MTI Aktiivinen jäsen Viestejä 2 050 tänään klo 07:42 #5 Kun akun käyttää irti niin tulee vikakoodi. Poistuu kyllä itsestään tietyn starttimäärän jälkeen. Näin ainakin -21 dusterissa. Uusi akku pitää olla samanlainen, tai jos koko muuttuu niin se pitää kertoa autolle.
Kun akun käyttää irti niin tulee vikakoodi. Poistuu kyllä itsestään tietyn starttimäärän jälkeen. Näin ainakin -21 dusterissa. Uusi akku pitää olla samanlainen, tai jos koko muuttuu niin se pitää kertoa autolle.