Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

prto

Jäsen
Viestejä
36
Eli onko kellään tietoa, saako noita varaosana mistään. Merkkiliikkeessä maksaa noin 200 euroa kappale, joten suht kalliiksi tulee 4 kpl sauvoja. Jossain oli muistaakseni n.130 euroa kpl, mutta en muista missä.
 

Megane

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 617
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

prto sanoi:
Eli onko kellään tietoa, saako noita varaosana mistään. Merkkiliikkeessä maksaa noin 200 euroa kappale, joten suht kalliiksi tulee 4 kpl sauvoja. Jossain oli muistaakseni n.130 euroa kpl, mutta en muista missä.
Minulta saat käytetyt paksummat tangot 50 eur kappale+tk jos saan ne irti akselistosta.... ;D
 

prto

Jäsen
Viestejä
36
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Kerkesin jo tilaamaan, kun on vähän kiire saada auto ajoon. Juurikin nuo takimmaiset poikki, eli käsittääkseni kallistuksenvakaajat. Ongelmana on nyt miten saan tangot paikalleen niin että auton korkeus sattuisi kohdalleen vai onko se vaan kokeiltava. Hölmösti tuli purettua nuo poikki menneet merkitsemättä niiden paikkoja.
 

renoo

Jäsen
Viestejä
87
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Samainen ongelma tossa oli ja hoitui noin kahdessa tunnissa kun ostin romikselta scenicin taka-akselin ja vaihdettiin se alle. Vaikka on milliä ohuemmat jouset niin kantavuus noin perstuntumalla ei muuttunut ja peräkin pysyi oikealla korkeudella. Romiksella suosittelivat ko akselia, oli kuulemma joku korjaamo jo kokeillut asentaa sedanin akselin ja perä oli jäänyt liian alas. Jarrutkin oli samanlaiset eli ei tarvinnut niidenkään kanssa jumpata. Autohan oli -00 mallinen 1,4 litranen rumpujarrullinen kulkine ja voin sanoa että vääntösauvat alkuperäisessä akselissa on kiinni kuin tauti joten jonkunverran ymmärrän käyttöauton kustannusarviota 1100€ vaihtotyöstä sauvoineen(2kpl). Nyt kustannus oli 100€(akseli) + jamesoni pullo kaverille veturin lainasta. Yleisesti akselien hinnat on 200-400€.
 

jjvirtan

Aktiivinen jäsen
Viestejä
703
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Joskus oon vääntösauvajouset vaihtanut mutten relluun.Siihen täytyi olla oma työkalu sellanen rautamötikkä joka kiristettiin sauvan ympärille jotta siihen pystyi lyömään lekalla ja saada se liikkumaan eteenpäin.Samaten paino piti olla pyörältä kokonaan pois.

Noilla eväillä varsi lähti helposti irti,mutta jos vaikka on painoa päällä lyöntivoimaa tarvitaan jo todella paljon.
 

savususi

Jäsen
Viestejä
85
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Onko kellään tieto laajemmin noista taka-akselien sopivuuksista eri malleihin ja tuosta että onko joku ns. jäykempi tai kantavampi kuin toinen?

Kun haluaisin omaan 02 Meganeen (farmari sekin) enemmän kantavuutta ja muutenkin perän jo perusasennossa mieluummin hiukan ylemmäs kuin keulan.

Vaikuttaa siltä että vanhanaikainen vääntösauvojen kääntäminen pykälän-pari toiseen asentoon olisi kovin isotöinen vaihtoehto. Siis jos purkamolta saisi muutamalla satasella lisää ryhtiä ja kantavuutta vaihtamalla toisen akselin?

Kierrejousilla kaikki olisi niin paljon helpompaa... ;D
 
J

joutinen

Vieras
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Minulla on täysin laiton viritelmä, kun meni katsastajaäijäkin hylkäämään, vaikkei sinänsä ole ollut vaaraksi jarruputkille tai vääntövarsille (ks. aiempi keskustelujuttu yleisosastolla). Biltemasta ostin Mersun w124:n kierrejouset (en tiedä onko etu- vai takajouset) ja pituudeltaan, leveydeltään, paksuudeltaan pitää auton perän tanakasti pystyssä ja auto menee kuin juna. Tietysti voisin laittaa jotkin monroe sensatrackit, mutten ole vielä jaksanut miettiä sen enempää. Vakiojouset / kuormajouset ovat vain suoraan iskarien ympärillä lisätukena. Itse tangot eivät ole poikki, mutta ilmeisesti puslat löystyneet tai tangot kuoleentuneet ja kohtapuoliin joku niistä paukahtaa poikki...
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

savususi sanoi:
Onko kellään tieto laajemmin noista taka-akselien sopivuuksista eri malleihin ja tuosta että onko joku ns. jäykempi tai kantavampi kuin toinen?

Kun haluaisin omaan 02 Meganeen (farmari sekin) enemmän kantavuutta ja muutenkin perän jo perusasennossa mieluummin hiukan ylemmäs kuin keulan.

Tuli käsittääkseni "renoolle" noita sauvojen paksuuksia selviteltyä laajemminkin. ;) Sikäli maanviljelijät ovat jäykennysleikkausta ajatellen lähtökohtaisesti muita huonommassa asemassa, että niissä jousisauvat ovat Megane-sarjasta kaikkein paksuimmat. Kallistuksenvaimenninsauvoja sen sijaan on muissa versioissa paksumpiakin.

Megane maanviljelijä:
Jousisauva etu vasen = 25 mm = osanumero 7700 418 374
Jousisauva etu oikea = 25 mm = 7700 418 375
Kallistuksenvaimenninsauva taka vasen = 22 mm = 7700 418 376
Kallistuksenvaimenninsauva taka oikea = 22 mm = 7700 418 377

Vasemman eli kuskin puolen sauvojen päissä on porattuna kaksi pistettä, oikean puoleisissa kolme pistettä. Sauvojen asennuspuolta ei saa vaihtaa ettei jousi katkea, siksi niissä on merkintä kummalle puolelle tarkoitettu.

Muissa Meganeissa, eli Coupessa, hatchbackissä ja Classicissa onkin sitten keskenään saman paksuiset sauvat eli:
etummaiset jousisauvat = 24 mm
taaemmat kallistuksenvaimenninsauvat = 23 mm

Scenicin vastaavista arvoista en muista muuta kuin sen, että siinäkin jousisauvat ovat ohuemmat kuin farmarissa. Kallistuksenvaimenninsauvat taisivat siinä olla yhtä paksut vai jopa paksummat kuin varsinaiset jousisauvat.
 

prto

Jäsen
Viestejä
36
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

No hemmetin tiukassahan nuo sauvat oli. Piti hitsata katkenneeseen sauvaan pitkä latta jousen suuntaisesti, jotta sen sai hakattua irti. Ja etummaisia sauvoja ei pysty lyömään läpi vaan ne on vedettävä molemmat ulospäin. Takimmaiset vois periaatteessa lyödä läpikin, mutta niin tiukassa ne on, että mielummin ottaa ne kahdessa osassa. Onpahan sauvat nyt vaihdettu. Perä jäi vain hiukan liian alhaalle, mutta nythän sitä on helppo korottaa, kun sauvat on olleet irti ja boorit rasvattu kuparitahnalla. Aika vähän löytyy muuten ilmaista tietoa tästä remontista.
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

prto sanoi:
Aika vähän löytyy muuten ilmaista tietoa tästä remontista.

No nythän voit korjata tilanteen: julkaise remontin aikana ottamasi työvaihekuvat tuonne Huolto-ohjeet-osioon ja kirjoita vähän niitä tukevaa tekstiä.

;)
 

savususi

Jäsen
Viestejä
85
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Kuinkas se nyt sitten menee... Eli olen täältä forumilta ymmärtänyt että etummaiset sauvat ovat varsinaiset jouset ja taaemmat vakaajatankoja. Mitä sauvoja pitäisi saada käännettyä ja mihin suuntaan ja kuinka paljon että perä esim nousisi auton seisoessa tyhjänä vaikkapa melko sopivat 5 cm?

Niin ja ilmeisesti ne etummaiset tangot lähtevät irti vain kun akseli on pudotettu alas, kun auton helmapelti on muuten tiellä?

Entä tietääkö joku asian osaavan kohtuuhintaisen korjaamon tekemään homman?
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

savususi sanoi:
Mitä sauvoja pitäisi saada käännettyä ja mihin suuntaan ja kuinka paljon että perä esim nousisi auton seisoessa tyhjänä vaikkapa melko sopivat 5 cm?

Takatukivarttahan siinä pitää saada käännettyä se viitisen senttiä alemmas kun etummaiset sauvat ensin vedetty ulos spooreistaan jotta tukivarsi pääsee heilumaan valtoimenaan. Sitten takatukivarren korkeuden hienosäätöä että sauvan molempien päiden spoorit osuvat kohdilleen että sauvan pääsee työntämään sisään.

Ei se ydinfysiikkaa ole. ;) Mutta lainaa vaikka kirjastosta Haynesin kuvitettu korjausopas Renault 9 -malliin, jos kuitenkin siltä vaikuttaa. :)

(Ysiin verrattuna tosin sillä erolla, että Meganessa akselia joutuu tosiaan tiputtamaan koska helmapeltiin on joku esteetikko jättänyt piirtämättä loven siihen sauvan kohdalle.)
 

savususi

Jäsen
Viestejä
85
Vs: Megane Farmari -00 vääntösauvat hakusessa

Mullahan on sekä englannin että suomenkieliset korjausoppaat Meganeen. Suomenkielinen ei kerro taka-akselin purkamisesta mitään. Englanninkielinen selittää mutta ei näytä kuvia.

Eli periaatteessa akseli roikkumaan ripustusten varaan edestä. Sitten "vaan" jousitangot ulos uristaan ja takaisin toiseen asentoon tarkkaan mitaten että tulee samoihin kohtiin? Jotenkin pitäisi kai samalla varmistaa että oikea ja vasen puoli tulisivat samoihin säätöihin? Täällä vaan saa lukea juttuja kuinka eivät irtoa millään ja vaikeaa on.

Mutta hommahan onkin helppoa ja siistiä. ;D :o 8) Jos kaikki menisi kuin elokuvissa...

Muistan kuinka aikoinaan tapeltiin vanhojen Land-Rovereiden jousen puslien kanssa ja vastaavia. Ei tuo varmaankaan voimankäytöltään kummempaa olisi. Mutta uskallus ryhtyä tekemään käyttöautoon on aika korkea. Tosin palkinto olisi aikamoinen jos homman saisi tehtyä. Tyytyväinen mieli siis ja auto fiksummassa asennossa ja jousessa tavallaan enemmän vastetta sitten myös mitä pitemmälle kuorma painaa.
 
Ylös Bottom